رويای من MBA


MBA مکانی برای نگاه عمیق به جوانب رشتۀ

دروس کنکور mba و منابع ، کتابها و جزوات

ضرايب و دروس امتحاني MBA

براي شرکت در آزمون سراسري و آزاد شما بايد همانند همه کنکورها به سوال هاي چهار گزينه اي پاسخ دهيد ولي علي رغم اينکه اين دروس بسيار ساده به نظر مي رسند بسياري از افراد علاقه مند نمي توانند از اين آزمون موفق بيرون آيند.

 

 

ریاضیات 1و2 فنی

تئوریهای مدیریت

GMAT

زبان عمومی  و تخصصی

دانش مسائل روز

درک متون مدیریت به زبان فارسی

MBA

۲

۰

2

۱

0

0

مدیریت اجرایی و شهری

0

2

2

1

2

1

 

1. ریاضیا ت فنی و مهندسی :

الف ) کتاب ریاضی از سری 5 جلدی MBA ، نوشته مسعود آقاسی

ب) کتاب ریاضیات 1و2 مسعود نیکوکار

ج)کتاب ریاضیات 1و2 ، فرزین حاجی جمشیدی ( تست )

د) کتاب ریاضیات 1و2 ، معتقدی ( پارسه )

2. تئوریهای عمومی مدیریت :

1. مبانی سازمان ، سید علی رضاییان

2. مدیریت عمومی ، سید مهدی الوانی

3. مدیریت رابینز

4. منابع انسانی ، سعادت

5. تئوریهای مدیریت ، سری 5 جلدی MBA

6. مدیریت ، علی محمد اقتداری

7. Management global perspective, Harold koontz

8. مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی

نکته : ترتیب این کتابها نشان دهنده اهمیت آنها نیست و به شخصه توصیه اکید می کنم همه منابع 6-1 را حتما بخوانید و حتی با مشورت با دیگران کتابهای احتمالی دیگر را نیز پیدا و بخوانید، اگر رتبه زیر 50 می خواهید باید این کار را انجام دهید ، سعی کنید هر کتاب را فقط یک بار بخوانید و خلاصه برداری کنید ، این کار باعث می شود علاوه بر این که بخشهای مشترک همه منابع را حفظ شوید بعدا با مراجعه به یادداشتها نکات غیر مشترک را هم مرور کنید ، به هیچ کتابی هم به قول معروف کلید نکنید تا برسید همه منابع را مرور کنید .

منبع شماره 7 بیشتر برای استفاده درس زبان مناسب است .

3. GMAT  :

GMAT مخفف (Graduate Manafement Admission Test )  است که در فارسی سنجش هوش و استعداد تحصیلی رشته مدیریت ترجمه شده ، با GMAT جهانی مقداری تفاوت دارد. این آزمون از سه بخش تشکیل شده است : 1. حل مساله   2. کفایت داده ها    3. استدلال منطقی

1. حل مساله : اگر از دوران راهنمایی یادتان باشد عموما مسائلی داشتیم نظیر  یک نقاش دیواری را در مدت 2 روز و نقاش دیگری در مدت 4 روز ....، مسائل بخش حل مساله عموما در این حد هستند یعنی ریاضیات عمومی دوره راهنمایی و دبیرستان برای حل آنها کافی است چیزی که قرار است از شما بسنجند نه حل مسائل که حل صحیح آنها در کمترین زمان ممکن است .

2. کفایت داده ها :

به این سوال دقت کنید : آیا x+y  زوج است ؟  :       1.x  فرد است                 2. xy زوج است .

مسائل کفایت داده ها به این شکل هستند حال شما باید با توجه به داده 1و2 بگویید که آیا با تنها یک داده می توان جواب سوال را پیدا کرد( توجه کنید که پیدا کردن جواب اصلا مهم نیست بلکه تنها باید تشخیص دهید با چه مقدار داده می شود جواب داد . ) یا با هر دو داده میشود پاسخ داد یا هر کدام از داده ها به تنهایی کافی است و یا با هردو داده هم نمی شود به سوال پاسخ داد. که این حالتها معرف گزینه های الف ، ب ، ج ، د هستند.

3. استدلال منطقی : در این نوع سوال معمولا یک متن به شما می دهند که شما باید آن را بدون توجه به درستی یا غلطی متن و یا  تمامی اطلاعات و پیش فرضهای ذهنی قبلی خودتان ، با توجه و استدلال از متن بهترین گزینه را بیابید ، حتی خود طراحان و اساتید نیز ممکن است جواب غلط را انتخاب کنند بنابر این زیاد نگران جواب نباشید .

نکته : این درس نیاز به خواندن به شکل دروس دیگر ندارد تنها کافی است مقداری تمرین کنید . توصیه من این است که از اول آبان یا حتی اذر شروع کنید ، تنها کتاب بدرد بخور که من در بازار دیده ام کتاب GMAT ، احمد صداقت  است  ونیز مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی .

4. زبان عمومی و تخصصی :

منابع :

1. 504 words,essential

2. زبان عمومی ، انتشارات آزاده ، سری راهیان ارشد

3. جزوات زبا ن عمومی و تخصصی پارسه (من به شخصه از این منابع استفاده کردم شما میتوانید از هر منبعی که زبان عمومی و گرامر شما را تقویت کند استفاده کنید )

4.Management global perspective, Harold koontz

5. مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی

نکته : منابع 1و4 را حتما استفاده کنید اما منابع 2و3 را می توانید با هر منبع مناسب دیگری جایگزین کنید . در کل توجه داشته باشید که ضعف در زبان برابر است با ناتوانی در تحصیل رشته MBA ، چرا که تقریبا تمام متون مدیریتی به زبان انگلیسی است ، پس از همین امروز در صدد تقویت زبان خود بر آیید. اگر نیاز است از همین فردا کلاس بروید .

 5و 6 : دانش مسائل روز و درک متون زبان فارسی :

برای دانش مسائل روز می توانید کتاب دانش مسائل روز سری5 جلدی را به عنوان مقدمه بخوانید و بعد هم می توانید از همه منابع ممکن برای بالا بردن اطلاعات اقتصادی خود استفاده کنید از جمله  روزنامه دنیای اقتصاد ، جزوات پارسه ماهان یا هر موسسه دیگر که مناسب دیدید ، البته اگر خواهان شرکت در گرایش MBA به تنهایی هستید ، به هیچ وجه روی این دو درس سرمایه گذاری نکنید .

   + امیرحسین سرفرازیان - ٢:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٤/۱۱