رويای من MBA


MBA مکانی برای نگاه عمیق به جوانب رشتۀ

MBA در دانشگاههاي ايران

MBA در دانشگاههاي ايران

MBA

 ارائه  شده در ایران  همانطور که گفته شد گرایش به تقویت مهارتهای عملی دارد، ، طول دروه حداقل

2 و حد اكثر 3 سال بوده و تعداد واحدهاي لازم براي فارغ التحصيل شدن 58 واحد درسي است. بنابراين دانشجويان اين دوره، مانند ساير دانشجوياني كه در ساير نقاط جهان در اين رشته به تحصيل مي پردازند، براي تكميل دوره خود در طي 2 سال يا 4 ترم بايد به طور متوسط در هر نيمسال تحصيلي حدود 14 واحد درسي را بگذرانند. به اين لحاظ دوره كارشناسي ارشد MBA، دوره سنگين و پر كاري است و دانشجوياني كه وارد اين دوره ميشوند بايد از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصيل در وضعيت خوبي قرار داشته باشند.  

در حال حاضر 12 دانشگاه در ايران در رشته MBA و در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرند. ( تعداد معدودی موسسه خصوصی  مانند موسسه اوستا با حدود 1میلیون تومان هزینه و ... نیز MBA  یک ساله اراته می دهند )

1-      دانشگاه شريف ( 40 روزانه ،10 سهمیه ، سایر بدون کنکور سراسری ):

دانشگاه شريف يکي از اولين و فعال ترين  دانشگاههاي ايران در توسعه اين رشته است. رشته  MBAدر 11 گرايش مختلف در اين دانشگاه تدريس مي شود و به دو روش دانشجو مي پذيرد يکي به صورت رايگان که معمولاً 50 نفر به اين روش گزينش مي شوند و ديگري به صورت غير انتفاعي که در حدود 70 تا80 نفر نيز از اين طريق وارد اين رشته مي شوند و هزينه تحصيل براي اين گروه قريب به 9 ميليون تومان خواهد شد. کلاس هاي اين رشته در دانشکده اقتصاد و مديريت شريف برگزار مي شود.

آنچه بعد از قبولي در هر دو روش اهميت دارد لزوم شرکت در مصاحبه هايي است که از قبول شدگان انجام مي شود.که البته سال گذشته مصاحبه صورت نگرفت ،  داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و سوابق اجرايي جالب توجه در کسب وکارهاي مختلف نيز مي تواند از جمله دلايل موفقيت شما باشد اما اجباری نیست.

گرايش هاي يازده گانه دانشگاه شريف شامل موارد زير هستند:

1- عمومي                    2- فناوري اطلاعات(IT)                        3- فناوري

4- بازاريابي                 5- تجارت                                            6- مديريت منابع انساني

7- کارافريني                8- مديريت استراتژيک                            9- اقتصاد مديريت

10- مديريت عملیات                   11- مديريت اجرايي(EMBA)

 2-      دانشگاه تهران ( 8 روزانه ، 4 شبانه و اجرایی : 6 روزانه ، 6 شبانه )

 دانشکده مديريت دانشگاه تهران  در هر سه گرایش مديريت اجرايي (پردیس قم ) و  مدیریت شهری و MBA دانشجو می پذیرد در مدیریت شهری سه سال سابقه کار اجباری است  براي تحصيل غير رايگان در دوره هاي شبانه اين دانشگاه بايد در حدود 6 ميليون تومان هزينه کنيد.

3-      دانشگاه علامه طباطبايي ( 5 روزانه ، 5 شبانه )

دانشکده مديريت علامه طباطبايي نيز هم در گرايش مديريت اجرايي و هم در مدیریت شهری ( سه سال سابقه کار اجباری است ) دانشجو مي پذيرد.  دوره هاي نوبت دوم در اين دانشگاه هم با شهريه در حدود 6 ميليون تومان برگزار مي شود.

4-      دانشگاه علم و صنعت ( 12)

دانشگاه علم و صنعت نيز از طريق کنکور سراسري و با دوره هاي رايگان و غير رايگان اقدام به گزينش دانشجو مي کند که البته از طريق آموزش الکترونيک نيز در اين رشته دانشجو می گیرد که در حدود 7 ميليون تومان هزينه در بر دارد. در اين دانشگاه فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.

 5-      سازمان مديريت صنعتي ( 15 )

اين سازمان با سابقه درخشان در زمينه آموزش هاي مختلف مديريت در رده هاي کارشناسي و ارشد چند سالي است که دوره هاي MBA را نيز آموزش مي دهد. اين سازمان در گزينش دانشجويان خود قيد 3 سال تجربه کاري و مديريتي را لحاظ کرده است و در حدود 5 ميليون تومان شهريه از دانشجويان دريافت مي کند. وزارت علوم مدرک سازمان مدیریت صنعتی را به علتی که زیر نظر وزارت علوم نبوده و در چارچوب دانشگاهها و موسسات آموزش عالی قرار ندارد، مورد پذیرش قرار نمی دهد .  دراين سازمان فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.

6-      دانشگاه علوم و فنون مازندران ( 25)

اين دانشگاه با همکاري دانشگاه IITK(www.iitk.ac.in) هند دوره هاي  خوبي را براي رشته MBA پياده سازي و اجرا کرده است که در حدود 6 ميليون تومان براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد، همچنین این دانشگاه لینک مناسبی برای ادامه تحصیل در کشور هند می باشد .

 7-      دانشگاه کيش (15)

گرایش ارائه شده در این دانشگاه گرایش بازاریابی بین الملل است ، در حدود 4.5 ميليون تومان براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد، که این هزینه جدا از هزینه مسکن و ... است . هزینه زندگی ماهانه یک دانشجو در جزیره کیش حدود 200000 تومان است البته کلاسها به صورت دوهفته یک بار تشکیل می گردد .

8-      دانشگاه مالک اشتر (10 روزانه ، 5 شبانه )

این دانشگاه گرایشهای مدیریت استرتژیک و مالی را ارائه می دهد،نکته مثبت دوره های این دانشگاه وجود اساتید صنعتی مطرحی مانند دکتر فرتوک زاده ( از مدیران صاصد ) و دکتر وفا غفاریان ( عضو هیات مدیره  شرکت مخابرات ایران و مدیر عامل سابق صا ایران  و ...) است . همچنین هزینه دوره های شبانه آن حدود 6میلیون تومان است

9-      دانشگاه شاهرود ( 6روزانه ،4 شبانه )

گرایشهای مدیریت سازمان و استراتژی را به کمک دانشگاه امیرکبیر ارائه میدهد که البته این به معنای کمبود نیروی هیات علمی است ، دوره شبانه آن حدود 6 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

10-   دانشگاه یزد ( 3 روزانه ، 3 شبانه )

گرایش مدیریت اجرایی را در دو دوره شبانه و روزانه ارائه می دهد ، دوره شبانه آن حدود 6 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

11. دانشگاه پیام نور

در تعداد متنابهی از واحدهای خود از جمله تهران ، ساوه، ساری، قشم و بابل دوره مدیریت اجرایی برقرار کرده است !     

12-   دانشگاه آزاد

دوره هاي MBA اين دانشگاه در واحد علوم و تحقيقات ، تهران مرکز ، سنندج و بناب  ارائه مي شود و گرايش آن نيز مديريت اجرايي مي باشد.

   + امیرحسین سرفرازیان - ٢:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٤/٤