رويای من MBA


MBA مکانی برای نگاه عمیق به جوانب رشتۀ

تغییرات در شرایط آزمون MBA

ضرايب و دروس امتحاني MBA

 

حتما خبر دارید که ضرایب دروس آزمون MBA نسبت به سالهای گذشته تغییر کرده، مثل همیشه تردید و عدم ثبات در رویه ها باعث ایجاد تنش و اضطراب در ذهن داوطلب ها می شه .

اما حذف آ ت ت و تغییر در ضرایب از چند منظر قابل بررسیه .

1. حذف آ ت ت:

من شخصا خوشحالم که این طرح ناقصو مسخره و تضییع کننده حقوق داوطلبان برداشته شد . به نظر شما دادن ضریب 1.2 از طرف یه دانشگاه به دانشجوهای خودش گزینش صحیح علمی و دوری کردن از جو تست زنیه؟! به علاوه حضور آقایان مسوولین دولتی و خصوصی و آقا زاده هاشون به خصوص در رشته MBA به کمک طرح آ ت ت توجیه می شد . بنابراین به نظر من باید خوشحال بود که این طرح لغو شد و حداقل الان می دونیم که به اندازه پولمون آش می خوریم .

2. تغییر ضرایب دروس :

تغییر این ضرایب نشون داد که مسوولین خواهان جا افتادن این مساله هستن که گرایش MBA برای فنی ها باشه و اجرایی برای غیر فنی ها . برای دانشجوهای فنی و در کل کسانی که پایه ریاضی خوبتری دارن با توجه به نبود فیلتر آ ت ت این مساله اتفاق مبارکیه چون تمرکزشون روی ریاضی و فنی جمع می شه و تشنج اعصاب ناشی از دیدن سوالات بی سر و ته تئوری بهشون دست نمی ده ، کلا قبلا هم کسی به کمک تئوری نمی تونست قبول شه و همه تقریبا اندازه هم تئوری می زدن اما حالا خیال داوطلب ها راحتتره

اما حذف تئوری با عث می شه داوطلب ها بعد از قبولی یه مقدار از نظر فهم مفاهیم مشکل داشته باشن و از دید مدیریتی خیلی به دور باشن ، این ضعف رو باید یه جورایی جبران کرد که مثل طرح آ ت ت از هدفش دورنشه ، حد اقل با سوالات GMAT هوشمندانه تر شاید بشه تا حدی بشه استعدادهای مدیریتی رو از ریاضی خونها جدا کرد ، یا احتمالا در درس زبان که محتمل تره

اما کاهش تاثیر زبان کار بسیار غلطیه چون MBA بیش از هر رشته ای به پایه زبان خوب نیاز داره گرچه این نکته که گفته شده از داوطلبان MBA آزمون اختصاصی به عمل خواهد امد به معنی آزمون جدی و سخت زبان خواهد بود که سعی در غربال کردن داوطلب ها داره و احتمالا معلومات مدیریتی داوطلبان اینجا به صورت ترکیبی با مهارت زبانی اونها سنجیده می شه  ، به نظر من گول ضریب 1 زبان رو نباید خورد و از حالا به فکر تقویت پایه زبان خودتون باشید ، ظاهرا منطق این طور نشان می ده که آزمون زبان بر خلاف چیزی که از ضریب 1 اون نشون می ده محل سنجش و غربال دانشجوهای مستعد مدیریت از فقط کنکوریها و تست زن ها خواهد بود .

به نظر من از لحاظ مطالعه چه اونهایی که MBA می خواستن چه اجراییها تفاوتی به حالشون کرد و نباید زیاد وسواس به خرج داد و همون برنامه های قبلی رو ادامه داد ، حتی به نظر من در صد شرکت کننده ها به تفکیک اجرایی و MBA هم تفاوت چندتنی نداره و یک کم به نفع اجرایی ها می شه چون  عملا از قبل بالای %90 داوطلبهای MBA فنی ها بودن و حالا به راحت تر شدن شرکت در MBA اینرسی فنی ها برای شرکت در اجرایی بیشتر می شه

 

 

ریاضیات 1و2 فنی

تئوریهای مدیریت

GMAT

زبان عمومی  و تخصصی

دانش مسائل روز

درک متون مدیریت به زبان فارسی

MBA

2

۰

2

۱

0

0

مدیریت اجرایی و شهری

0

2

2

1

2

1

 

1. ریاضیا ت فنی و مهندسی ( MBA ) :

الف ) کتاب ریاضی از سری 5 جلدی MBA ، نوشته مسعود آقاسی

ب) کتاب ریاضیات 1و2 مسعود نیکوکار

ج)کتاب ریاضیات 1و2 ، فرزین حاجی جمشیدی ( تست )

د) کتاب ریاضیات 1و2 ، معتقدی ( پارسه )

2. تئوریهای عمومی مدیریت ( مدیریت اجرایی و شهری ) :

1. مبانی سازمان ، سید علی رضاییان

2. مدیریت عمومی ، سید مهدی الوانی

3. مدیریت رابینز

4. منابع انسانی ، سعادت

5. تئوریهای مدیریت ، سری 5 جلدی MBA

6. مدیریت ، علی محمد اقتداری

7. Management global perspective, Harold koontz

8. مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی

نکته : ترتیب این کتابها نشان دهنده اهمیت آنها نیست و به شخصه توصیه اکید می کنم همه منابع 6-1 را حتما بخوانید و حتی با مشورت با دیگران کتابهای احتمالی دیگر را نیز پیدا و بخوانید، اگر رتبه زیر 50 می خواهید باید این کار را انجام دهید ، سعی کنید هر کتاب را فقط یک بار بخوانید و خلاصه برداری کنید ، این کار باعث می شود علاوه بر این که بخشهای مشترک همه منابع را حفظ شوید بعدا با مراجعه به یادداشتها نکات غیر مشترک را هم مرور کنید ، به هیچ کتابی هم به قول معروف کلید نکنید تا برسید همه منابع را مرور کنید .

منبع شماره 7 بیشتر برای استفاده درس زبان مناسب است .

3. GMAT  ( مشترک ):

GMAT مخفف (Graduate Manafement Admission Test )  است که در فارسی سنجش هوش و استعداد تحصیلی رشته مدیریت ترجمه شده ، با GMAT جهانی مقداری تفاوت دارد. این آزمون از سه بخش تشکیل شده است : 1. حل مساله   2. کفایت داده ها    3. استدلال منطقی

1. حل مساله : اگر از دوران راهنمایی یادتان باشد عموما مسائلی داشتیم نظیر  یک نقاش دیواری را در مدت 2 روز و نقاش دیگری در مدت 4 روز ....، مسائل بخش حل مساله عموما در این حد هستند یعنی ریاضیات عمومی دوره راهنمایی و دبیرستان برای حل آنها کافی است چیزی که قرار است از شما بسنجند نه حل مسائل که حل صحیح آنها در کمترین زمان ممکن است .

2. کفایت داده ها :

به این سوال دقت کنید : آیا x+y  زوج است ؟  :       1.x  فرد است                 2. xy زوج است .

مسائل کفایت داده ها به این شکل هستند حال شما باید با توجه به داده 1و2 بگویید که آیا با تنها یک داده می توان جواب سوال را پیدا کرد( توجه کنید که پیدا کردن جواب اصلا مهم نیست بلکه تنها باید تشخیص دهید با چه مقدار داده می شود جواب داد . ) یا با هر دو داده میشود پاسخ داد یا هر کدام از داده ها به تنهایی کافی است و یا با هردو داده هم نمی شود به سوال پاسخ داد. که این حالتها معرف گزینه های الف ، ب ، ج ، د هستند.

3. استدلال منطقی : در این نوع سوال معمولا یک متن به شما می دهند که شما باید آن را بدون توجه به درستی یا غلطی متن و یا  تمامی اطلاعات و پیش فرضهای ذهنی قبلی خودتان ، با توجه و استدلال از متن بهترین گزینه را بیابید ، حتی خود طراحان و اساتید نیز ممکن است جواب غلط را انتخاب کنند بنابر این زیاد نگران جواب نباشید .

نکته : این درس نیاز به خواندن به شکل دروس دیگر ندارد تنها کافی است مقداری تمرین کنید . توصیه من این است که از اول آبان یا حتی اذر شروع کنید ، تنها کتاب بدرد بخور که من در بازار دیده ام کتاب GMAT ، احمد صداقت  است  ونیز مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی .

4. زبان عمومی و تخصصی ( مشترک ) :

منابع :

1. 504 words,essential

2. زبان عمومی ، انتشارات آزاده ، سری راهیان ارشد

3. جزوات زبا ن عمومی و تخصصی پارسه (من به شخصه از این منابع استفاده کردم شما میتوانید از هر منبعی که زبان عمومی و گرامر شما را تقویت کند استفاده کنید )

4.Management global perspective, Harold koontz

5. مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی

نکته : منابع 1و4 را حتما استفاده کنید اما منابع 2و3 را می توانید با هر منبع مناسب دیگری جایگزین کنید . در کل توجه داشته باشید که ضعف در زبان برابر است با ناتوانی در تحصیل رشته MBA ، چرا که تقریبا تمام متون مدیریتی به زبان انگلیسی است ، پس از همین امروز در صدد تقویت زبان خود بر آیید. اگر نیاز است از همین فردا کلاس بروید .

 5 و 6 : دانش مسائل روز و درک متون زبان فارسی ( مدیریت اجرایی و شهری ) :

برای دانش مسائل روز می توانید کتاب دانش مسائل روز سری5 جلدی را به عنوان مقدمه بخوانید و بعد هم می توانید از همه منابع ممکن برای بالا بردن اطلاعات اقتصادی خود استفاده کنید از جمله  روزنامه دنیای اقتصاد ، جزوات پارسه ماهان یا هر موسسه دیگر که مناسب دیدید ، 

البته اگر خواهان شرکت در گرایش MBA به تنهایی هستید ، به هیچ وجه روی این  دروس مدیریت اجرایی و شهری سرمایه گذاری نکنید .

   + امیرحسین سرفرازیان - ۳:٠٠ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/۱٧

ایده ایجاد دوره های MBA در ایران

"...داوطلبین ورود به رشته مدیریت در دوره لیسانس از رتبه های پایین قبول شدگان در آزمون سراسری هستند. اگرچه آموزش نیروهای مزبور برای تصدی مشاغل کارشناسی و سرپرستی در رده های پایی سازمانی ضروریست، ولی عموما و به جز استثنا ها، از فارغ التحصیلان دوره های لیسانس مدیریت نمی توان انتظار ایجاد تحولات کیفی در مدیریت سطوح مختلف را داشت. آموزش رشته مدیریت باید در سطح بعد از لیسانس و برای فارغ التحصیلان با استعداد کلیه رشته ها از جمله رشته های فنی-مهندسی توسعه یابد و با آموزش های کیفی بالا جوانان زبده و با استعداد را آماده پذیرش مسئولیت های مدیریتی سطوح مختلف نماید...
با توجه به کیفیت بالاتر دانشجویان رشته های فنی-مهندسی و نیز با توجه به کیفیت آموزش های تحلیلی در این رشته ها لازمست دانشگاههای فنی-مهندسی به ایجاد و تسعه آموزش های فنی-مهندسی اقدام کنند. این اقدام هم سبب بهبود و ارتقا کیفیت آموزش های مدیریت در کشور خواهد شد و هم سبب آشنایی بیشتر مهندسین کشور به عنوان عناصر مهم در انتقال و توسعه تکنولوژی با دانش مدیریت خواهد گردید..."
متن بالا، قسمت های پایانی مقاله ای تحت عنوان "نقش مدیریت در انتقال تکنولوژی و توسعه صنعتی" از دکتر مشایخی می باشد که در فروردین 1372 به چاپ رسیده است. نکته جالب توجه برای من این است که همه آنچه را که دکتر مشایخی خواهان رسیدن به آن بوده اند، اکنون بدون شک ایران به آن رسیده است. در چند سال اخیر یکی از جذاب ترین رشته های دوره کارشناسی ارشد رشته مدیریت اجرایی MBA بوده است که فقط!!! مهندسین در ان توانایی قبول شدن دارند و در این 2، 3 ساله همیشه رتبه های اول آن از برترین فارغ التحصیلان دانشگاه شریف بوده اند. مطمئنا با به دست گرفتن مدیریت سطوح مختلف کشور توسط فارغ التحصیلان MBA دوره جدیدی از مدیریت در ایران آغاز خواهد شد که شاید بتواند چرخ های صنعت ایران را بهتر به حرکت درآورد

   + امیرحسین سرفرازیان - ۱٢:۱۱ ‎ب.ظ ; ۱۳۸٥/۸/٧