رويای من MBA


MBA مکانی برای نگاه عمیق به جوانب رشتۀ

دروس کنکور mba و منابع ، کتابها و جزوات

ضرايب و دروس امتحاني MBA

براي شرکت در آزمون سراسري و آزاد شما بايد همانند همه کنکورها به سوال هاي چهار گزينه اي پاسخ دهيد ولي علي رغم اينکه اين دروس بسيار ساده به نظر مي رسند بسياري از افراد علاقه مند نمي توانند از اين آزمون موفق بيرون آيند.

 

 

ریاضیات 1و2 فنی

تئوریهای مدیریت

GMAT

زبان عمومی  و تخصصی

دانش مسائل روز

درک متون مدیریت به زبان فارسی

MBA

۲

۰

2

۱

0

0

مدیریت اجرایی و شهری

0

2

2

1

2

1

 

1. ریاضیا ت فنی و مهندسی :

الف ) کتاب ریاضی از سری 5 جلدی MBA ، نوشته مسعود آقاسی

ب) کتاب ریاضیات 1و2 مسعود نیکوکار

ج)کتاب ریاضیات 1و2 ، فرزین حاجی جمشیدی ( تست )

د) کتاب ریاضیات 1و2 ، معتقدی ( پارسه )

2. تئوریهای عمومی مدیریت :

1. مبانی سازمان ، سید علی رضاییان

2. مدیریت عمومی ، سید مهدی الوانی

3. مدیریت رابینز

4. منابع انسانی ، سعادت

5. تئوریهای مدیریت ، سری 5 جلدی MBA

6. مدیریت ، علی محمد اقتداری

7. Management global perspective, Harold koontz

8. مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی

نکته : ترتیب این کتابها نشان دهنده اهمیت آنها نیست و به شخصه توصیه اکید می کنم همه منابع 6-1 را حتما بخوانید و حتی با مشورت با دیگران کتابهای احتمالی دیگر را نیز پیدا و بخوانید، اگر رتبه زیر 50 می خواهید باید این کار را انجام دهید ، سعی کنید هر کتاب را فقط یک بار بخوانید و خلاصه برداری کنید ، این کار باعث می شود علاوه بر این که بخشهای مشترک همه منابع را حفظ شوید بعدا با مراجعه به یادداشتها نکات غیر مشترک را هم مرور کنید ، به هیچ کتابی هم به قول معروف کلید نکنید تا برسید همه منابع را مرور کنید .

منبع شماره 7 بیشتر برای استفاده درس زبان مناسب است .

3. GMAT  :

GMAT مخفف (Graduate Manafement Admission Test )  است که در فارسی سنجش هوش و استعداد تحصیلی رشته مدیریت ترجمه شده ، با GMAT جهانی مقداری تفاوت دارد. این آزمون از سه بخش تشکیل شده است : 1. حل مساله   2. کفایت داده ها    3. استدلال منطقی

1. حل مساله : اگر از دوران راهنمایی یادتان باشد عموما مسائلی داشتیم نظیر  یک نقاش دیواری را در مدت 2 روز و نقاش دیگری در مدت 4 روز ....، مسائل بخش حل مساله عموما در این حد هستند یعنی ریاضیات عمومی دوره راهنمایی و دبیرستان برای حل آنها کافی است چیزی که قرار است از شما بسنجند نه حل مسائل که حل صحیح آنها در کمترین زمان ممکن است .

2. کفایت داده ها :

به این سوال دقت کنید : آیا x+y  زوج است ؟  :       1.x  فرد است                 2. xy زوج است .

مسائل کفایت داده ها به این شکل هستند حال شما باید با توجه به داده 1و2 بگویید که آیا با تنها یک داده می توان جواب سوال را پیدا کرد( توجه کنید که پیدا کردن جواب اصلا مهم نیست بلکه تنها باید تشخیص دهید با چه مقدار داده می شود جواب داد . ) یا با هر دو داده میشود پاسخ داد یا هر کدام از داده ها به تنهایی کافی است و یا با هردو داده هم نمی شود به سوال پاسخ داد. که این حالتها معرف گزینه های الف ، ب ، ج ، د هستند.

3. استدلال منطقی : در این نوع سوال معمولا یک متن به شما می دهند که شما باید آن را بدون توجه به درستی یا غلطی متن و یا  تمامی اطلاعات و پیش فرضهای ذهنی قبلی خودتان ، با توجه و استدلال از متن بهترین گزینه را بیابید ، حتی خود طراحان و اساتید نیز ممکن است جواب غلط را انتخاب کنند بنابر این زیاد نگران جواب نباشید .

نکته : این درس نیاز به خواندن به شکل دروس دیگر ندارد تنها کافی است مقداری تمرین کنید . توصیه من این است که از اول آبان یا حتی اذر شروع کنید ، تنها کتاب بدرد بخور که من در بازار دیده ام کتاب GMAT ، احمد صداقت  است  ونیز مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی .

4. زبان عمومی و تخصصی :

منابع :

1. 504 words,essential

2. زبان عمومی ، انتشارات آزاده ، سری راهیان ارشد

3. جزوات زبا ن عمومی و تخصصی پارسه (من به شخصه از این منابع استفاده کردم شما میتوانید از هر منبعی که زبان عمومی و گرامر شما را تقویت کند استفاده کنید )

4.Management global perspective, Harold koontz

5. مجموعه جمع آوری شده کنکورهای MBA و مدیریت اجرایی

نکته : منابع 1و4 را حتما استفاده کنید اما منابع 2و3 را می توانید با هر منبع مناسب دیگری جایگزین کنید . در کل توجه داشته باشید که ضعف در زبان برابر است با ناتوانی در تحصیل رشته MBA ، چرا که تقریبا تمام متون مدیریتی به زبان انگلیسی است ، پس از همین امروز در صدد تقویت زبان خود بر آیید. اگر نیاز است از همین فردا کلاس بروید .

 5و 6 : دانش مسائل روز و درک متون زبان فارسی :

برای دانش مسائل روز می توانید کتاب دانش مسائل روز سری5 جلدی را به عنوان مقدمه بخوانید و بعد هم می توانید از همه منابع ممکن برای بالا بردن اطلاعات اقتصادی خود استفاده کنید از جمله  روزنامه دنیای اقتصاد ، جزوات پارسه ماهان یا هر موسسه دیگر که مناسب دیدید ، البته اگر خواهان شرکت در گرایش MBA به تنهایی هستید ، به هیچ وجه روی این دو درس سرمایه گذاری نکنید .

   + امیرحسین سرفرازیان - ٢:٠۱ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٤/۱۱

MBA در دانشگاههاي ايران

MBA در دانشگاههاي ايران

MBA

 ارائه  شده در ایران  همانطور که گفته شد گرایش به تقویت مهارتهای عملی دارد، ، طول دروه حداقل

2 و حد اكثر 3 سال بوده و تعداد واحدهاي لازم براي فارغ التحصيل شدن 58 واحد درسي است. بنابراين دانشجويان اين دوره، مانند ساير دانشجوياني كه در ساير نقاط جهان در اين رشته به تحصيل مي پردازند، براي تكميل دوره خود در طي 2 سال يا 4 ترم بايد به طور متوسط در هر نيمسال تحصيلي حدود 14 واحد درسي را بگذرانند. به اين لحاظ دوره كارشناسي ارشد MBA، دوره سنگين و پر كاري است و دانشجوياني كه وارد اين دوره ميشوند بايد از لحاظ استعداد و فرصت مطالعه و تحصيل در وضعيت خوبي قرار داشته باشند.  

در حال حاضر 12 دانشگاه در ايران در رشته MBA و در مقطع کارشناسي ارشد دانشجو مي پذيرند. ( تعداد معدودی موسسه خصوصی  مانند موسسه اوستا با حدود 1میلیون تومان هزینه و ... نیز MBA  یک ساله اراته می دهند )

1-      دانشگاه شريف ( 40 روزانه ،10 سهمیه ، سایر بدون کنکور سراسری ):

دانشگاه شريف يکي از اولين و فعال ترين  دانشگاههاي ايران در توسعه اين رشته است. رشته  MBAدر 11 گرايش مختلف در اين دانشگاه تدريس مي شود و به دو روش دانشجو مي پذيرد يکي به صورت رايگان که معمولاً 50 نفر به اين روش گزينش مي شوند و ديگري به صورت غير انتفاعي که در حدود 70 تا80 نفر نيز از اين طريق وارد اين رشته مي شوند و هزينه تحصيل براي اين گروه قريب به 9 ميليون تومان خواهد شد. کلاس هاي اين رشته در دانشکده اقتصاد و مديريت شريف برگزار مي شود.

آنچه بعد از قبولي در هر دو روش اهميت دارد لزوم شرکت در مصاحبه هايي است که از قبول شدگان انجام مي شود.که البته سال گذشته مصاحبه صورت نگرفت ،  داشتن حداقل 3 سال سابقه کار و سوابق اجرايي جالب توجه در کسب وکارهاي مختلف نيز مي تواند از جمله دلايل موفقيت شما باشد اما اجباری نیست.

گرايش هاي يازده گانه دانشگاه شريف شامل موارد زير هستند:

1- عمومي                    2- فناوري اطلاعات(IT)                        3- فناوري

4- بازاريابي                 5- تجارت                                            6- مديريت منابع انساني

7- کارافريني                8- مديريت استراتژيک                            9- اقتصاد مديريت

10- مديريت عملیات                   11- مديريت اجرايي(EMBA)

 2-      دانشگاه تهران ( 8 روزانه ، 4 شبانه و اجرایی : 6 روزانه ، 6 شبانه )

 دانشکده مديريت دانشگاه تهران  در هر سه گرایش مديريت اجرايي (پردیس قم ) و  مدیریت شهری و MBA دانشجو می پذیرد در مدیریت شهری سه سال سابقه کار اجباری است  براي تحصيل غير رايگان در دوره هاي شبانه اين دانشگاه بايد در حدود 6 ميليون تومان هزينه کنيد.

3-      دانشگاه علامه طباطبايي ( 5 روزانه ، 5 شبانه )

دانشکده مديريت علامه طباطبايي نيز هم در گرايش مديريت اجرايي و هم در مدیریت شهری ( سه سال سابقه کار اجباری است ) دانشجو مي پذيرد.  دوره هاي نوبت دوم در اين دانشگاه هم با شهريه در حدود 6 ميليون تومان برگزار مي شود.

4-      دانشگاه علم و صنعت ( 12)

دانشگاه علم و صنعت نيز از طريق کنکور سراسري و با دوره هاي رايگان و غير رايگان اقدام به گزينش دانشجو مي کند که البته از طريق آموزش الکترونيک نيز در اين رشته دانشجو می گیرد که در حدود 7 ميليون تومان هزينه در بر دارد. در اين دانشگاه فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.

 5-      سازمان مديريت صنعتي ( 15 )

اين سازمان با سابقه درخشان در زمينه آموزش هاي مختلف مديريت در رده هاي کارشناسي و ارشد چند سالي است که دوره هاي MBA را نيز آموزش مي دهد. اين سازمان در گزينش دانشجويان خود قيد 3 سال تجربه کاري و مديريتي را لحاظ کرده است و در حدود 5 ميليون تومان شهريه از دانشجويان دريافت مي کند. وزارت علوم مدرک سازمان مدیریت صنعتی را به علتی که زیر نظر وزارت علوم نبوده و در چارچوب دانشگاهها و موسسات آموزش عالی قرار ندارد، مورد پذیرش قرار نمی دهد .  دراين سازمان فقط گرايش مديريت اجرايي تدريس مي شود.

6-      دانشگاه علوم و فنون مازندران ( 25)

اين دانشگاه با همکاري دانشگاه IITK(www.iitk.ac.in) هند دوره هاي  خوبي را براي رشته MBA پياده سازي و اجرا کرده است که در حدود 6 ميليون تومان براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد، همچنین این دانشگاه لینک مناسبی برای ادامه تحصیل در کشور هند می باشد .

 7-      دانشگاه کيش (15)

گرایش ارائه شده در این دانشگاه گرایش بازاریابی بین الملل است ، در حدود 4.5 ميليون تومان براي تحصيل در دوره هاي غير رايگان آن بايد هزينه کنيد، که این هزینه جدا از هزینه مسکن و ... است . هزینه زندگی ماهانه یک دانشجو در جزیره کیش حدود 200000 تومان است البته کلاسها به صورت دوهفته یک بار تشکیل می گردد .

8-      دانشگاه مالک اشتر (10 روزانه ، 5 شبانه )

این دانشگاه گرایشهای مدیریت استرتژیک و مالی را ارائه می دهد،نکته مثبت دوره های این دانشگاه وجود اساتید صنعتی مطرحی مانند دکتر فرتوک زاده ( از مدیران صاصد ) و دکتر وفا غفاریان ( عضو هیات مدیره  شرکت مخابرات ایران و مدیر عامل سابق صا ایران  و ...) است . همچنین هزینه دوره های شبانه آن حدود 6میلیون تومان است

9-      دانشگاه شاهرود ( 6روزانه ،4 شبانه )

گرایشهای مدیریت سازمان و استراتژی را به کمک دانشگاه امیرکبیر ارائه میدهد که البته این به معنای کمبود نیروی هیات علمی است ، دوره شبانه آن حدود 6 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

10-   دانشگاه یزد ( 3 روزانه ، 3 شبانه )

گرایش مدیریت اجرایی را در دو دوره شبانه و روزانه ارائه می دهد ، دوره شبانه آن حدود 6 میلیون تومان هزینه در بر دارد .

11. دانشگاه پیام نور

در تعداد متنابهی از واحدهای خود از جمله تهران ، ساوه، ساری، قشم و بابل دوره مدیریت اجرایی برقرار کرده است !     

12-   دانشگاه آزاد

دوره هاي MBA اين دانشگاه در واحد علوم و تحقيقات ، تهران مرکز ، سنندج و بناب  ارائه مي شود و گرايش آن نيز مديريت اجرايي مي باشد.

   + امیرحسین سرفرازیان - ٢:۳٠ ‎ق.ظ ; ۱۳۸٥/٤/٤